top of page

Stoliki eksperckie.

Stolik ekspercki

Dzień 1

17.09.2015 r.,godz. 16.00-18.00

BUW

Anna Głuszek

 

"Noc z Przybyszewskim" w WiMBPG - pomiędzy hobby a promocją biblioteki.


„Noc z Przybyszewskim” to wspólny projekt dwóch sąsiadujących ze sobą filii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku: Biblioteki pod Żółwiem i Filii Gdańskiej. Inspiracją dla tego projektu stał się życiorys jednego z patronów pomysłodawcy akcji – Biblioteki pod Żółwiem, właśnie Stanisława Przybyszewskiego. Akcja obejmuje różnorodne działania związane z kręgiem artystów młodopolskich, przybliżając w przystępny sposób ich życiorysy i twórczość. Do zaplanowanych na tę noc atrakcji należą takie wydarzenia jak: koncert muzyki okresu Młodej Polski, wykonywany na przedprożu kamienicy, w której mieści się Biblioteka pod Żółwiem, gra miejska związana z postaciami z kręgu Przybyszewskiego, przebieranie się
bibliotekarzy za postaci takie jak sam Przybyszewski, Dagny Juel czy Aniela Pająkówna, a także nocne udostępnianie księgozbioru, umożliwiające znaczne rozszerzenie kręgu czytelników. Projekt „Noc z Przybyszewskim” pozwala również zacieśnić współpracę z innymi instytucjami kultury z Gdańska, takimi jak Teatr Wybrzeże (właściciel wypożyczonych przez bibliotekę kostiumów) czy Akademia Muzyczna (studenci odgrywający koncert). „Noc z Przybyszewskim” staje się zatem doskonałą formą promocji biblioteki. Na podstawie własnych doświadczeń zdobytych w czasie pracy nad „Nocą z Przybyszewskim” zamierzam opowiedzieć o sposobach łączenia własnych pasji z pracą i twórczym wykorzystywaniu zdobytej wcześniej wiedzy. Projekt, którego byłam współtwórczynią, a także pomysłodawczynią tematu, pozwolił mi wprowadzić w krąg swoich fascynacji inne osoby. Szczególną pokusę stanowiła dla mnie możliwość opowiedzenia o nieco zapomnianych już postaciach polskiego modernizmu, którym się fascynuję, i przybliżenia ich współczesnym czytelnikom. „Noc z Przybyszewskim” stanowi dowód na to, że w pracy bibliotekarza da się znaleźć zastosowanie dla każdej, nawet niezbyt popularnej pasji i przekuć ją w pomysł akcji promocyjnej, zdolnej zainteresować szersze grono czytelników.

 

O autorce: Bibliotekarka i polonistka. W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku pracuje od 2006 r. Interesuje się dziewiętnastowieczną literaturą polską i francuską oraz historią kultury.
 

 

Stolik ekspercki

Dzień 2

18.09.2015 r., godz. 9.00-11.15

BN

 

Anna Plewak

 

Hobby – dobre przykłady na realizację w pracy swoich zainteresowań.
 

W ramach stolika eksperckiego przedstawię bibliotekarzy i ich pasje realizowane w pracy w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie. Opowiem o stworzeniu wystawy Popularni angielscy pisarze książek dla dzieci i młodzieży, promującej książki: J. R. R. Tolkiena, C.S. Lewisa, J. K. Rowling, A. A. Milne'a. Przedstawię realizację projektu Noc w Bibliotece pod hasłem Sherlock Holmes na tropie dzierżoniowskich tajemnic. Moje zainteresowania turystyką wykorzystałam przy organizacji ferii dla dzieci zatytułowanych Na górskim szlaku oraz wakacjiTajemniczy Dolny Śląsk. Zagadnienia związane ze sztuką zainspirowały mnie do założenia Klubu Książki i Ilustracji skupiającego dzieci w wieku 6- 11 lat. Raz w miesiącu przygotowuję scenariusze oraz materiały potrzebne do zabaw oraz warsztatów plastycznych. W trakcie tych zajęć staram się pokazywać dzieciom, że książka może być inspiracją do zabawy, tworzenia obrazów i animacji. Przedstawiam ciekawą literaturę dziecięcą oraz różne techniki plastyczne. Zaprezentuję metody pracy z młodym czytelnikiem oraz sposoby wykorzystywania książki, jako inspiracji do tworzenia. chcę udowodnić, że to pasje napędzają do działania, są często inspiracją do realizowania ciekawych projektów a praca w bibliotece umożliwia rozwój.

 

O autorce: Absolwentka Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2007 r. pracownik Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, obecnie bibliotekarz w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym. Od 2013 r. przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Ziemi Dzierżoniowskiej.

 

Stolik ekspercki

Dzień 1

17.09.2015 r.,godz. 16.00-18.00

BUW

 

Magdalena Gomułka

 

Wiedza o światowym bibliotekarstwie - Twoim kapitałem na przyszłość.

 

Program International Librarians Network (w tłum. Międzynarodowa Sieć Bibliotekarzy) został stworzony, aby pomóc bibliotekarzom w budowaniu własnej międzynarodowej sieci kontaktów zawodowych bez konieczności brania udziału w zagranicznych stażach czy konferencjach. Ważną zasadą funkcjonowania inicjatywy jest jej bezpłatność oraz otwartość na każdą osobę związaną z biblioteką. Aplikować mogą zatem bibliotekarze pracujący w różnych typach bibliotek, bez względu na staż pracy, studenci bibliotekoznawstwa oraz pracownicy ośrodków informacji naukowej. Wymaganiem uczestnictwa, posiadający wymiar czysto praktyczny, jest znajomość języka angielskiego i dostęp do Internetu. W dotychczas przeprowadzonych 4 rundach wzięło udział ponad 1500 bibliotekarzy pochodzących ze 103 krajów. Ankiety kończące każdą odsłonę inicjatywy pozwalały uzyskać organizatorom informacje o komunikacji, wrażeniach, problemach oraz korzyściach, jakie uczestnicy osiągnęli we współpracy. W niniejszym wystąpieniu zostaną scharakteryzowane powstanie, założenia i funkcjonowanie programu od 2013 roku. Wskazanie państw, z których pochodzili uczestnicy, pozwoli na stworzenie mapy krajów objętych międzynarodową siecią bibliotekarzy i zwizualizowanie jej rozwoju. Udział w tworzeniu partnerstwa owocuje rozwojem zawodowym, poznaniem innego obrazu bibliotekarstwa i funkcjonowania książnic. Regularne kontakty z osobą dzielącą te same zainteresowania oraz specyfikę pracy, wpływają także na zwiększenie pewności siebie, ogólnej wiedzy oraz znajomości języka angielskiego.
O autorce: Absolwentka dwóch kierunków z zakresu pedagogiki i bibliotekoznawstwa oraz doktorantka w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. Od 2013 r. krajowy koordynator projektu International Librarians Network. Od 2011 r. pracownik Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

Stolik ekspercki

Dzień 1

17.09.2015 r.,godz.16.00-.18.00

BUW

 

Dagna Kruszewska-Mach, Magdalena Paul,

Katarzyna Urbanowicz

 

Labib: dziel się wiedzą, mnóż pomysły.
 

Podejmujesz wyzwania, realizujesz nowatorskie pomysły? Szukasz inspiracji lub chcesz podzielić się własnymi pomysłami? Jak uatrakcyjnić ofertę biblioteki? Jak wykorzystać do tego technologie? Być liderem czy animatorem? Odwiedź stolik sieci LABiB i sprawdź co bibliotekarz może z LABiBem i co LABiB oferuje Bibliotekarzom! Porozmawiaj z osobami, dla których Biblioteka jest miejscem szczególnym – wręcz stworzonym - by realizować w niej nietuzinkowe pomysły i innowacyjne projekty. Labibibianie to ludzie z pasją, gotowi wspierać i rozwijać potencjał bibliotekarzy. Portal społecznościowym labib.pl - miejsce, które odzwierciedla idee LABiBu: “dziel się wiedzą, mnóż pomysły”. Dołącz.
 

O autorkach: Dagna Kruszewska-Mach - Kustosz w Gminnej Bibliotece Publicznej w Raszynie. Interesuje się animacją i edukacją najmłodszych użytkowników, promocją i marketingiem, nowymi technologiami oraz kreowaniem przyjaznej użytkownikowi przestrzeni bibliotecznej. Członkini LABiB z pierwszego naboru, koordynatorka grupy Biblioteka Cyfrowy Świat. Czasem szkoli innych bibliotekarzy.
Katarzyna Urbanowicz - Fascynuje ją współpraca z osobami, dla których dzielenie się wiedzą i umiejętnościami jest wartością najwyższą, tym, co najcenniejsze i tym, co robią każdego dnia. Zawodowo związana z "Przystankiem Książka" - filią Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy. Realizuje się jako Animator Integracji Cyfrowej, współpracując z osobami wykluczonymi cyfrowo. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się na spotkaniach i szkoleniach jako trenerka Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych, Akademii e-Seniora UPC-Polska oraz Koalicji Otwartej Edukacji, współpracownik w projektach Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, Ambasador FIO-Mazowsze Lokalnie, Labibianka, a przede wszystkim BIBLIOTEKARZ.
Magdalena Paul - Młoda bibliotekarka całym sercem, doktorantka w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego, członkini sieci LABiB. W bibliotekach, bardziej niż książki, fascynują ją ludzie, którzy je tworzą i którzy z nich korzystają. To na nich koncentruje się jej działalność naukowa i edukacyjna. W czasie spotkań LABiBu prowadziła warsztaty dotyczące zarządzania sobą w czasie i badań potrzeb użytkowników bibliotek, a w ramach EBP SBP webinarium poświęcone metodzie oceny jakości usług SERVQUAL.

Stolik ekspercki

Dzień 2

18.09.2015 r., godz. 9.00-11.15

BN

 

Magdalena Bzdaka,

Magdalena Rusnok

 

Biblioteka Pomysłów 2012-2015 - bibliotekarz badaczem, architektem, rzecznikiem, animatorem.
 

Przedstawimy doświadczenia z realizacji autorskiego projektu działu Instrukcyjno-Metodycznego Biblioteki Wojewódzkiej w Poznaniu - Biblioteka Pomysłów. Od 2012 r. corocznie organizujemy cykl szkoleń dla instruktorów, 31 warsztatów dla bibliotekarzy z województwa oraz 5 spotkań regionalnych, których celem jest wymiana doświadczeń na wybrany przez wielkopolskich bibliotekarzy temat. Kolejne edycje dotyczyły badania potrzeb mieszkańców, promocji biblioteki, aranżacji i designu oraz pracy z młodzieżą. Co roku udział w projekcie bierze ponad 400 bibliotekarzy.
 

O autorkach: Magdalena Bzdawka – od 4 lat pracuje w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz studiów podyplomowych Public Relations. Prowadzi szkolenia dla bibliotekarzy z zakresu promocji biblioteki, aranżacji i designu w bibliotece, przygotowania oferty
bibliotecznej dla młodzieży, opracowania dokumentów w formacie MARC 21. Współtworzyła program szkolenia e-learningowego „Opracowanie książki w formacie MARC 21”.
Magdalena Rusnok – od 4 lat pracuje w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Absolwentka filologii polskiej, studiów podyplomowych: bibliotekoznawstwa i informacji naukowej oraz edytorstwa; realizuje projekty szkoleniowe dla bibliotekarzy oraz działania literackie dla młodzieży, zajmuje się grafiką użytkową i składem publikacji elektronicznych biblioteki, szkoli m.in. z zakresu nowych technologii, wolnych licencji i otwartych zasobów, redagowania tekstów na potrzeby Internetu i mediów społecznościowych.

Patronat honorowy:

bottom of page